sobota, 1 grudnia 2012

Różne oblicza samotnościDopada nas w najmniej oczekiwanych momentach. Może stać się utrapieniem, jest nieodłączną częścią naszego życia. Z drugiej strony potrafi  zmobilizować do działania, jest twórcza... Samotność to uczucie, które jest znane każdemu z nas. Barbara Kosmowska pisze o nim szczerze, bez zbędnej moralizacji.

Dla każdego z bohaterów samotność ma zupełnie odmienną definicję. Wiktor -  licealista opuszczony przez matkę, która w celu zdobycia lepszej pracy wyjechała do Anglii - musi zaopiekować się swoją chorą babcią. Nastolatek aby zdobyć pieniądze na życie, wraz ze swoimi "przyjaciółmi" wplątuje się w nielegalne interesy. Joanna jest przyrodnią siostrą Zosi, siostry po śmierci matki muszą nauczyć się ze sobą żyć, rozpocząć wszystko od nowa. Są zdane tylko na siebie.

Po odłożeniu książki na półkę wciąż miałam w pamięci obraz bohaterów. Postacie wykreowane przez Barbarę Kosmowską są bardzo charakterystyczne. Joanna to dziewczyna o kręconych rudych włosach, taka której nie da się nie zauważyć. Ciężkie buty i wojskowa kurtka to jej znaki rozpoznawcze. Dziewczyna takim strojem  podkreśla swój buntowniczy i mocny charakter. Mimo pozorów, które stwarza tak naprawdę jest bardzo wrażliwa i uczuciowa, a gdy odnajduje prawdziwą przyjaźń to zaczyna o nią walczyć. Zosia jest nauczycielką polskiego, chociaż jak dla mnie nieco wyidealizowaną. Zatroskana wszystkimi problemami swoich uczniów, gotowa pomóc w każdej sytuacji, w stu procentach zorganizowana. Gdzie są tacy nauczyciele?

Historie bohaterów splatają się w jedną ciekawą historię, z elementami wzruszenia i odrobiną dobrego humoru. Autorka doskonale ubiera emocje w słowa tworząc bardzo życiową powieśćPosługuje się prz tym prostym językiem i na szczęście nie jest to 'sztuczny' slang.  Pierwsza miłość, prawdziwa przyjaźń, brak akceptacji ze strony rówieśników, podejmowanie trudnych decyzji i branie za nich odpowiedzialnośći. Czyli wszystko, co łączy się z okresem dojrzewania i nietylko. Myślę, że każdy znajdzie w tej lekturze coś dla siebie. „Samotni.pl” to idealna odtrutka od banalnych, przewidywalnych paranormali wałkujących w kółko jeden i ten sam schemat. To książka o wartościach, z inteligentnymi bohaterami w roli głównej. Lektura, która niesie za sobą wiele prawdy i wzruszeń, a mimo tego porusza temat w optymistyczny sposób. 

---------------

Zbliżające się święta coraz bardziej dają o sobie znać. Myślałam o stworzeniu czegoś w rodzaju listy książek idelanych na prezent, ale chyba będzie to zbyt banalne. Milłego weekendu! 


5 komentarzy:

 1. Książka wydaje się ciekawa, ale to nie moje klimaty :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Barbara Kosmowska jest dla mnie niesamowitą pisarką.Każda jej książka trafia do mnie jak żadnego innego autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam kilka książek Barbary Kosmowskiej, a nawet kiedyś była w moim mieście na spotkaniu z czytelnikami.
  miło wspominam jej książki, więc tą też bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie taka sobie ta książka. Raczej mówię pass :)

  OdpowiedzUsuń

Wydawnictwa