wtorek, 9 kwietnia 2013

MEMOkarty

Ciąg monotonnych kratek tłamszących nasze twórcze myśli. Kratek, które trzeba zapełnić skrupulatnymi i dokładnymi notatkami, gdzie najistotniejsze słowa przybierają odmienne barwy.

Obszerny podręcznik, który codziennie  noszę w plecaku. Co z tego, że jest beznadziejnie skonstruowany, i tak nie mam wpływu na jego wybór, to nie ja tutaj  decyduję, ja mam go tylko nosić i systematycznie wchłaniać zawartą w nim wiedzę.

Zeszyt i podręczmik – niezbędne „akcesoria’ każdego ucznia. Nie dla każdego zakuwanie z obszernej książki jest odpowiednią formą nauki. Sama myśl o ślęczeniu nad  podręcznikiem wywołuje we mnie  panikę. Zawsze staram się odnajdywać coś, co pobudzi moją leniwą wyobraźnię i zmotywuje do działania. I właśnie tym „czymś” postaram się dzisiaj z wami podzielić. A będą to…

MEMOkarty to 1000 kartoników zawierających wiedzę z zakresu matury rozszerzonej z języka polskiego, między innymi: charakterystyka epok, okresów literackich i, problemów językoznawczych.  Fiszki zawarte w pudełku są pogrupowane na następujące kategorie: literatura polska, powszechna, toposy w literaturze oraz reminiscencje. Każdy kartonik ma swój symbol zależny od poddziału do jakiego należy. Mamy do dyspozycji także kolorowe zakładki, które są pomocne w usystematyzowaniu naszej nauki – podziale fiszek, na te opanowane i te, które musimy jeszcze powtórzyć. Memokarty zostały opracowane przez doświadczoną nauczycielkę języka polskiego i egzaminatorkę maturalną.

Nauka z memokartami polega na czytaniu pytań, następnie udzieleniu odpowiedzi i sprawdzeniu na odwrocie kartonika, czy jest ona poprawna. Fiszki pomagają w szybszym i efektowniejszym przyswajaniu wiedzy, dzięki kolorowym zakładkom mamy pełny obraz naszych postępów, co mobilizuje do dalszej nauki. Z memokartami przygotowanie się do matury przestaje być nieustannym wysiłkiem, lecz może przybrać formę zabawy – quizu. Poza tym zestaw fiszek jest zapakowany w efektowne pudełko i fajnie się prezentuje. Wiem, że to nie jest najważniejsze, ale przecież jeśli produkt przyciąga naszą uwagę, wyróżnia się na tle innych to jakoś od razu chcemy po niego sięgnąć.

Podsumowując, memokarty  to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce w nieschematyczny sposób przyswoić wiedzę z danej dziedziny (w tym przypadku języka polskiego).  Systematyczna nauka z fiszkami przynosi pożądane efekty i jest ciekawą formą nauki, która daje nam wiele możliwości. Pozwala na śledzenie postępów i szybkie przyswojenie wiedzy, zwiększa zdolność zapamiętywania.  Memokarty lądują na moim biurku obok fiszek z angielskiego i map myśli. Kolejna, naprawdę interesująca i godna uwagi propozycja, jestem za!

Do moich świetnych wyników na maturze z języka polskiego (myślmy pozytywnie) przyczyni się Wydawnictwo ALBIUS, któremu dziękuję za przesłanie fiszek.

7 komentarzy:

 1. Coraz więcej fiszek na rynku, ale to dobrze. Znam innych wydawnictw, ciekawe jak te :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mojej bratanicy na pewno się przydadzą. Muszę jej powiedzieć o tych MEMOkartach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Życzę tych świetnych wyników :D

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, a raczej nie dziękuję, żeby nie zapeszyć ;)

   Usuń
 4. Fiszki do nauki za pewne przydadzą się rocznikom, które będą zdawać maturę ustną z języka polskiego za pomocą losowania pytań. Mimo wszystko jest to moim zdaniem dobry sposób na wpojenie wiedzy.

  OdpowiedzUsuń

Wydawnictwa