piątek, 22 marca 2013

„Moje serce nie zawiodło. To ktoś zawiódł moje serce.”


Trzy słowa wypowiedziane przez najbliższą osobę, na dźwięk, których pęka nam serce. Słowa przepełnione bólem, cierpieniem i niedowierzaniem. Słowa, które, sprawiają, że  najcieplejsze momenty z przeszłości stają się gorzkimi strzępkami wspomnień.

Nie kocham Cię

Piętnastoletniej Brie na dźwięk tych słów pęka serce. Bolesne wyznanie ukochanego doprowadza ją do śmierci, która staje się początkiem niesamowitej historii. Dziewczyna trafia  w zupełnie inny wymiar jej rodzinnego miasteczka. Życie pozagrobowe, które w  wyobraźni nastolatki  kreśliło się jako sielankowa przestrzeń pełna puchatych obłoczków, zjeżdżalni i szczeniaków nieco odbiega od jej wyobrażeń. Jest to miejsce przesiąknięte mdlącym zapachem zgniłych kwiatów oraz... pizzy. Bo w tej innej rzeczywistości są też elementy "normalnego" życia - chociażby ulubiona pizzeria Brie i jej najbliższych o jakże zaskakującej nazwie Kawałek Nieba. Jest także (jak to w młodzieżówkach bywa) przystojny młodzieniec - siedemnastoletni Patrick, którego znakiem rozpoznawczym staje się lotnicza kurtka. Nie dość, że uroczy to jeszcze zabawny, spontaniczny i czarujący. To właśnie on pokaże jej prawdziwy kawałek nieba i niezwykłe możliwości jakie niesie za sobą "życie" w tym miejscu...


Brie daje nam się poznać z różnych stron. Przygnębiona, pragnąca zemsty, ale też zabawna i dostrzegająca swoje błędy. Załamana nastolatka, której myśli bezustannie krążą wokół ukochanego Jacoba. A w zapomnieniu stara się jej pomóc Patrick, który  dzięki błyskotliwości i ujmującej bezczelności momentalnie zdobył moją sympatię. Jess Rothenerg kreuje postacie, które nie potrafią pogodzić się z losem, targają nimi skrajne emocje. Śmierć Brie niesie za sobą rozpacz jej bliskich, nieustanne poczucie winy i ogromną bezradność. A sama nastolatka pragnie zemsty i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

„Po tamtej stronie Ciebie i Mnie” to opowieść o dwóch światach, z pozoru zupełnie innych, a w rzeczywistości bardzo do siebie podobnych. Światach, które łączą się i wzajemnie przenikają. Zestawionych na zasadzie kontrastu, a mimo tego odnajdujemy w nich niezliczenie wiele podobieństw.

Fabuła jest intrygująca i, co rzadko zdarza się w młodzieżówkach - naprawdę nieschematyczna. Decyzje podejmowane przez  Brie nieustannie nas zaskakują. Jess Rothenberg w swojej powieści tworzy unikalny klimat także dzięki oryginalnemu pomysłowi - każdy rozdział książki nosi tytuł piosenki, która w jakiś sposób się z nim wiąże. 

Autorka przedstawia nam życie pozagrobowe, jako inny wymiar rzeczywistości pełnej wyjątkowych, zapierających dech w piersiach miejsc, ale także mrocznych zakamarków, od których lepiej trzymać się z daleka. Jest to powieść, która uświadamia nam, że każdy zasługuje na drugą szansę. Historia przepełniona miłością ukazaną w wielu aspektach. Tą, która otwiera przed nami zupełnie inne możliwości, jest największą wartością w życiu i nawet śmierć nie jest w stanie jej zniszczyć. Tą, która przeradza się w przyjaźń i na zawsze pozostaje gdzieś w zakamarkach naszego serca. 

8 komentarzy:

 1. czytałam tę książkę w wakacje. jest po prostu.. cudowna. genialna. niezapomniana. oczywiście kiedyś zamierzam do niej wrócić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wiele dobrych recenzji o tej książce i mam zamiar ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nominowałam Cię do Liebster Award. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie :) Muszę się zapoznać z tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na razie mam dosc zycia pozagrobego ;d

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominowałyśmy cię do Liebster Award :)

  OdpowiedzUsuń
 7. przepiękna książka, daje do myślenia, a co najważniejsze - swobodnie się ją czyta

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie muszę ją przeczytac. ; )

  OdpowiedzUsuń

Wydawnictwa